İ.Melih Gökçek Resmi Web Sitesi | melihgokcek06@gmail.com

Haberler & Basın Açıklamaları

32 bin 97 oy farkla seçimi kazandık

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara İl Seçim Kurulu’nun birleştirme tutanaklarına göre 32 bin 97 oy farkla seçimi kazandığını açıkladı. Başkan Gökçek, “Tahminim Perşembe veya Cuma günü mazbatamızı inşallah alırız” dedi.

Başkan Gökçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve İl Başkanı Murat Alpaslan ile birlikte AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nda seçim sonuçlarına yapılan itirazları değerlendirdi.

Seçimlerin sonucunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını 32 bin 97 oy farkla kazandığını kaydeden Başkan Gökçek, “Herkes, bütün partiler kendi güçlü olduklarına inandıkları yerde itirazlarını yaptılar, biz de yaptık. Ama bizim itirazlarımız hiçbir zaman kullanılan oylarla ilgili olmadı, bizim tek itirazımız oldu, o da birleştirme tutanaklarındaki maddi hatalarla ilgili. Örneğin Melih Gökçek’in oyu o sandıkta 200 çıkmış, yandaki Yurt Partisi’ne yazılmış, kayma olmuş, bizimki boş bırakılmış veya CHP oyları fazla yazılmış. Biz bunların hepsini gün boyunca teker teker dökerek çalıştık” dedi.

OY FARKINI 40 BİNE ÇIKARACAĞIZ
Tutanakların tesliminde ve takibinde en başarılı ilin Ankara olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, tasnif edilen oyların tek tek ilçe seçim kurullarından gelen listelerle karşılaştırıldığını ifade etti. Bu aşamada tespit edilen maddi hatalarla oy farkının 10 bin artacağını açıklayan Başkan Gökçek, “Oy farkında 40 bini de aşacağız. Çok net hatalar bunlar. Bu maddi hataları zaten Seçim kurulları gördükleri zaman anında düzeltiyorlar. Bize ait bir hata değil. Sandıkta yapılan bir hata da değil. Bu hataları düzeltiyorlar. Bunun neticesinde 40 bini aşacağız” dedi.

“CHP İNSANLARI SOKAĞA DÖKÜYOR”
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara adayı Mansur Yavaş’ın seçim sonuçları açıklandığı andan itibaren insanları tahrik edip sokağa döktüğüne dikkat çeken Başkan Gökçek, “Sonra da sorumluluktan kurtulmak için aman durun diyorlar” dedi.

Seçim öncesi katıldığı televizyon programlarında mağlubiyet sonrası İstanbul ve Ankara’da sokaklarda hadiseler çıkartılacağına vurgu yaptığını anımsatan Başkan Gökçek, konuşmasında şunları söyledi:

“Sarıgül’ün bugün yapmış olduğu basın toplantısındaki tahrikleri de bunu doğruluyor. Ankara’da seçim kurulları üzerinde çok ciddi baskı kurulmak isteniyor. Yenimahalle, Keçiören, Çankaya ve Yüksek Seçim Kurulu önünde nümayiş yapılıyor ve twitlerle toplanılması tavsiye ediliyor. Dünden itibaren Mansur Yavaş tahriki çok net ortaya çıktı. Çok enterasan tahrikler yaptı. Masur Yavaş’ın sitesine girin, twitlerine bakın. Nasıl tahrik mekanizmasını işlettiğini çok net göreceksiniz. Kesinlikle iki tane sorumlusu vardır. Biri Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri, ikincisi Mansur Yavaş’ın kendisi. Ankara’da çıkacak tüm olaylardan direkt Cumhuriyet Halk Partisi sorumludur.”


CEMAAT YURTLARI SOKAĞA DÖKÜYOR
Başkan Gökçek, cemaat mensubu kişilerin de öğrenci yurtlarına talimat verdiğini açıklayarak, “O çocukları sokağa dökmek üzereler. ‘Bize baskı yapılıyor, sokağa çıkın’ diye… Bu konudaki bilgiyi de içeriden beni telefondan bizzat arayarak, söyleyenler oldu” diye konuştu.

Bir kargaşa çıkararak yurtdışına Türkiye’de demokrasi sarsılıyor imajı verilmeye çalışıldığını belirten Başkan Gökçek, CHP seçimlerden mağlubiyetle çıktığı için sokakların altını üstünü getirmeye çalıştığını dile getirdi. Sokaktaki hadiselerin tek bir merkezden yönetildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Gökçek, daha önce yaşanan olayların da yurtdışından gelen telkinlerle bir anda bitirildiğini söyledi.


SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ
Açıklamalarında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Mansur Yavaş’ın Türkiye’yi karıştırma çabalarıyla ilgili savcılığı göreve çağırarak suç duyurusunda da bulunan Başkan Gökçek, “Kılıçdaroğlu ve Yavaş ya bu olayları engeller ya da adalet önünde hesap vermeye hazır olurlar. Twiter’da bir burada bir orada toplanalım diye yazıyorlar. Tahriklere milletimiz gelmesin” diye konuştu.

ÜÇLÜ İTTİFAKI YENDİK
Ankara’da kendisine destek verenlere teşekkür eden Başkan Gökçek, şöyle konuştu:

“Ankara’da sadece Cumhuriyet Halk Partisi’ni yenmedik, bunun haricinde maalesef MHP içinden de ciddi destek gitti. 8 puan destek gitti. Cemaat’ten de 4 puan geldi, cemaat evleri günlerce gezerek, son gün özel baskılar yaparak, destek sağlamaya çalıştı ve CHP oyu ilave olarak anca yüzde 43’ü böyle buldu. Dolayısıyla üçlü bir ittifak gibi gözüküyor. Ana unsur bu ittifakın neticesinde baronlar ve beynelmilel güçler açık ve net olarak buna destek vermişlerdir. Tek elden çıkan ve taşeronlar vasıtasıyla gerçekleştirilmek istenen bir oyundu ve Ankara en zayıf halkaydı. Bazı televizyonların gayretlerine rağmen geçen sefer de bu sefer de mağlup oldular.”

Başkan Gökçek, konuşmasının sonunda bu seçimde oylarını yüzde 7 puan artırdığına da dikkat çekerek, “Şahsım adına gurur duyuyor ve Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. En ciddi pay Sayın başbakanımıza aittir” dedi.

Başkan Gökçek, açıklamaların ardından soruları da yanıtladı.

İptal edilen 70 bin oya itiraz edilip edilmediğine ilişkin soruya Başkan Gökçek, “O oyların iptal gerekçesi muhtar adayı ile seçmen pusulasının aynı zarfa konmasıyla ilgili. Yasa öyle olduğu için itiraz şansımız olmadı. Ancak sandık başında duran bazı sandık başkanlarının yaşlı AK Parti’ye oy vereceği belli olan yaşlı vatandaşlarımıza ‘ikisini bir araya koyabilirsin’ diye ısrarla söylediği şikayet olarak geldi. Keşke sayılma imkanı olsaydı o zaman fark net bir şekilde ortaya çıkardı” yanıtını verdi.

TAHMİNİM PERŞEMBE CUMA’YA MAZBATAYI ALIRIM
Mansur Yavaş’ın YSK’ya itiraz süresi uzatılsın talebine ilişkin de değerlendirmeler yapan Başkan Gökçek, “Saat 3 değil de 5 olsa ne olacak? Arada herkes çalışmasını yaptı. Ekstra iki saatte mi yetiştireceksin. Bunu açıkladığında daha 4 saat vardı itiraz süresine. Böyle bir mantık var mı? Bu sadece ortalığı karıştırmak için söylenmiş bir söz. Bundan sonra il seçim kuruluna geçiyor itirazlar. Tahminim Perşembe-Cuma günü mazbatamızı inşallah alırız” diye konuştu.

Başkan Gökçek, CHP içindeki karışıklığa ilişkin yorumlarının sorulması üzerine de “Kesinlikle Kılıçdaroğlu’nun bileti kesilir. Geçmiş ola. Mutlaka ama mutlaka değiştireceğiz ona karar verdik” dedi.

ALPARSLAN: “KARALAMA KAMPANYASI”
AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan ise Türkiye genelinde AK Parti’ye gösterilen teveccühün geldiği noktanın herkesçe malum olduğunu ifade ederek, “Bu gösteriyor ki daha önce sandıktan kaçan demokrasiyi içine sindiremeyen bu sebeple de belki seçimlerin engellenmesine dönük pek çok karalama kampanyalarının, pek çok manipülasyonların, kirli oyun ve tezgahların yapıldığını hepimiz biliyoruz, fakat milletimiz bu seçimlerde tekrar ‘söz ve karar milletindir’ iradesini net bir şekilde ortaya koymuştur” diye konuştu.

KAPUSUZ: “SEÇİMLER GÜVENLİ YAPILMIŞTIR”
Cumhuriyet tarihinde ilk kez yerel seçimlerde bu kadar yüksek katılımın gerçekleştiğine dikkat çeken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ise AK Parti’nin bu seçimlerde bir kez daha Ankaralının teveccühünü kazanarak seçim sonuçlarının da ayan beyan hiçbir ihtilafa meyal bırakmayacak şekilde ortada bulunmakta olduğunu kaydetti.


4 Nisan 2014 Cuma
HABERLER / BASIN BÜLTENLERİ

Melih Gökçek'in ilk kitabı 'Sol Siyaset FETÖ İlişkileri'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Sol Siyaset ve FETÖ İlişkileri" isimli kitabı çıktı. devamı... 5.4.2017 21:42:50

Başkan Gökçek'ten SKM görevlilerine teşekkür yemeği

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine 5. kez seçilerek rekor kıran Başkan Melih Gökçek, Ankara Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) görevlileri ile AK Parti Ankara İl Teşkilatı temsilcilerine bir “teşekkür” yemeği verdi. devamı... 12.4.2014 14:51:38

YSK da 'Gökçek' dedi

Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanan Başkan Melih Gökçek, Yüksek Seçim Kurulu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerin iptalini isteyen başvurusunu ret etmesi kararını değerlendirdi. devamı... 10.4.2014 11:51:40

Başkan Gökçek Yavaş'ın iddialarına cevap verdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “CHP milletvekilleri ile CHP adayı Mansur Yavaş toplantılar yaparak, tansiyonu yüksek tutmak ve milleti sokağa dökmek istiyor” dedi. devamı... 7.4.2014 13:06:53

''Bana oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyım''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanarak, tarihi bir rekora imza atan Melih Gökçek, Adliye’den mazbatasını aldıktan sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Gökçek, “Ankara 5 kez bizi seçtiğine göre biz bu işi hak ettik. Ankaralı hizmetlerden memnun ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. devamı... 6.4.2014 01:44:38