İ.Melih Gökçek Resmi Web Sitesi | melihgokcek06@gmail.com

Haberler & Basın Açıklamaları

Başkan Gökçek Yavaş'ın iddialarına cevap verdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “CHP milletvekilleri ile CHP adayı Mansur Yavaş toplantılar yaparak, tansiyonu yüksek tutmak ve milleti sokağa dökmek istiyor” dedi.

Başkan Gökçek, Başkanlık Makamı’nda düzenlediği basın toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın seçim sonuçlarına ilişkin ortaya attığı iddialara cevap verdi.

Başkan Gökçek, Ankara’da özellikle son günlerde Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri ile CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ın toplantılar yaparak, tansiyonu yüksek tutmak ve milleti sokağa dökmek istediklerini söyledi. Başkan Gökçek, “İnsanları sokağa dökmek için değişik yollar deniyorlar. Mansur Yavaş, basın toplantısı yaparak ‘bütün gönüldaşlarım davetlidir’ diyor. Ondan sonra da ‘hiçbirinizin burnunun kanamasını istemem’ şeklinde sözler sarf ediyor. Madem öyle bu insanları neden topluyorsun, niye kışkırtıyorsun? Her şeyden önce bunu sormak lazım” dedi.

Açıklamalarını son günlerde gelişen olayları tek tek anlatarak sürdüreceğini ifade eden Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Çankaya İlçe Seçim Kurulunun olduğu Necla Kızılbağ Lisesi’nden bir takım evrakları dışarıya çıkarmaya çalıştılar. Bundan bizim de haberimiz oldu. Ve hemen polisin gitmesini sağladık. Tabiri caizse suçüstü yaptık. Niçin? Burada buldukları malzemeleri çöplüğe dökmek… ‘Çöplükte oylar bulundu pusulalar bulundu, seçime şaibe düştü’ gibi yaygaralar koparmaya başlandı. Oraya polis gitti, tutanak tuttu. Bizim durumu ifşa etmemiz üzerine oyunları suya düştü. Şöyle bir tabir kullanıyorlar. ‘Bunlar olağan evrak. Kayda değer evrak değil. Bu evrakları siz bize verin diyorlar’ polise, ‘biz bunları tetkik edeceğiz. Bu seçim evrakları her yerde var. atılmış da olabilir’ diye alıp gidiyorlar. Çünkü çöplüğe götüremediler. Ama buna karşın twitterda ortalık yıkılıyor. Ne oldu hile oldu yakaladık diye…”

Sosyal medya ile gazetelerin olayları çarpıtarak yayınladıklarını ifade eden Başkan Gökçek, gazetelerdeki başlıkları tek tek okuduktan sonra şöyle devam etti:

“Sözcü gazetesi, ‘Oylar Çöpte Mazbata Gökçek’te” diye başlık atıyor. Önceden hazırlanmış başlıklar. Ne demiştim ben Çankaya Belediyesi’ne ait çöp arabası çöplüğe gidecek, çöplüğe gittikten sonra da CHP’liler yaygara koparacaklar, oylar çöpte diyecekler…İşte ispatı. Bu gazetenin tirajı 300 bin 400 bin… Bu kadar insanı tahrik ederek sokağa dökmesi söz konusu, bu algıyı vermesi önemli. Bu basın ahlaksızlığıdır. Yine CHP yanlı Yurt Gazetesi, o da diyor ki ‘Ankara Oyları Çöpten Çıktı.’ Bu durum daha önceden söylediklerimin hepsini doğru çıkardı. İnsanları tahrik ediyorlar ve etmeye de devam ediyorlar.”

“DEMOKRASİ GERÇEKLERİ SÖYLEMEK”
Basın toplantısında twitter’dan aldığı çıktıları gazetecilere dağıtan Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Oylar çöpten çıktı diye, insanları tahrik edecekler demiştim. Bizzat benim twitterdan tespit ettiğim tutanaklardır. Bu tutanaklardan 20’şer tane dağıtılıyor. Bunların bulunmasının bir anlamı yok. Bunların aslı sandık kurulunda, imzalıları ilçe seçim kurulunda ve YSK’ya direkt gitti. Her tarafta olan evraklar ama insanlar bunu bilmiyor. CHP’liler de insanların bu duygularını sömürüyor. Bizim arkası arkasına attığımız twitler sayesinde tabi iyice sıkıştılar. Bugünkü basın toplantısında Mansur Yavaş’a da sordular… Bu evrakların akıbeti ne oldu diye? Aynen tabiri şu; ‘herkese verilen evraklar biz de var önemli değil.’ Niye? Aksini söylese gülünç duruma düşecekler. Bunların gayesi oyları çöplüğe atıp yaygara kopartmaktı. Muvaffak olamadılar.”

Demokrasinin böyle bir şey olmadığını kaydeden Başkan Gökçek, “Demokrasi demek gerçekleri söylemek demek, hazmetmesini bilmek demek” şeklinde konuştu.

“YSK’YA DA İFTİRA ATIYORLAR”
Twitter’da iddia edilen bir başka önemli konu ise “Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in eşinin aynı zamanda Melih Gökçek’in danışmanı ve maaşının da 10 bin lira olduğunu biliyor musunuz?” olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “Özgür Güven diye birinin bende danışman olduğu doğru. Ama Sadi Güven’in eşi olamaz çünkü erkek yanımda oturan arkadaş. 10 bin lira maaş alıyor diyorlar, benim danışmanım 3 bin 500 lira maaş alıyor. Sadece soy isim benzerliği ile böyle şeyler yapıyorlar. Belediyemizle hiçbir ilgisi yok. YSK’yı da töhmet altında bırakmaya çalışıyorlar. Bunun tek adı rezalet. CHP rezaletlerle yürümeye çalışıyor. Bu iftiraları atarken, hiç mi yüzünüz kızarmıyor. Böyle bir rezalet olamaz. Bu çaresizliğin simgesidir” şeklinde konuştu.

“SON DERECE ANLAMLI”
CHP Adayı Mansur Yavaş’ın basın toplantısını YSK Binası’nın yakınındaki Kent Otel’de yaptığını hatırlatan Başkan Gökçek, bunun son derece anlamlı olduğunu söyledi.

Başkan Gökçek, insanlara baskı yaptırmaya çalıştıklarını ifade ederek,“İnsanların bağırmasından çağırmasından, YSK çekinerek karar verir sanıyorlar. YSK’daki hakimler yıllardan beri Yargıtay ve Danıştay üyeliği yapmış olan yüksek yargı hakimleridir. Bu tip işlerden etkilenmeleri kesinlikle mümkün değil. Ama bundan bile medet umuyorlar. Onların oraya topladıklarının yüz katını toplarız. Bunun en güzel örneğini mitinglerde gördük. Ama biz bu tip baskılardan medet ummuyoruz. Biz demokrasiye ve hukuka inanıyoruz” dedi.

CHP’nin hiçbir zaman demokrasiye inanmadığını vurgulayarak sürdürdüğü konuşmasında Başkan Gökçek, “Biz 94, 99, 2004, 2009 ve 2014’te CHP’yi yıktık. Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Tamam gelecek seçimde güreşiriz. Ben olmam ama bir başka arkadaşımızla güreşirsiniz” diye konuştu.

SEÇİMLERE İTİRAZ YÖNTEMLERİ
Seçimlere itirazların üç aşamada yapılacağının altını çizen Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk olarak, sandık kuruluna itiraz yapılır. Burada sandık kurulu başkanı olur bu da memurdur. İkincisi de bir memurdur. Ayrıca beş tane siyasi parti temsilcisi vardır. Seçimlerde en çok oy alan 5 siyasi partinin temsilcisi burada yer alır. Yedi kişilik kurul vardır. Burada AK Parti tek başına altı kişiye karşı nasıl hile yapacak. Bu diğer altı kişinin kafasının çalışmadığı gerisinin cahil olduğu anlamına gelir. Cevap alındıktan sonra, ikinci olarak, İlçe Seçim Kurulu, sandık sonuç tutanakları ikinci olarak da birleştirme tutanaklarına itiraz edilir. Burada Hakim ve partilerin temsilcileri vardır. Burada değerlendirmeler yapıldıktan sonra üçüncü merhaleye geçirilir. Bu da İl Seçim Kurulu’dur. Burada üç tane hakim ve oy hakkı olmayan parti temsilcileri vardır. Burada değerlendirmeler yapıldıktan sonra itirazlar burada biter.

Sonrasında kararın dışında itiraz edilemez. Ve il seçim kurulu kazanan adaya mazbatasını verir. Bizde mazbatamızı dün aldık ve olay bitti.”

Seçimlere yapılacak itirazların en üst merhalesinin Yüksek Seçim Kurulu olduğunu anlatan Başkan Gökçek, “Buradaki itirazlar adayın mahkumiyeti, gibi olağan üstü bir halin ortaya çıkması durumunda olur. Tam kanunsuzluk denir buna. Ama Mansur Yavaş’ın itirazlarına bakıyorsunuz, tamamı birleştirme tutanakları ile ilgili. Sanki önceki merhalelerde gerekli ihtimam gösterilmemiş, geçerli oy geçersiz oy gibi….” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE GÖLGE DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR”
CHP adayı Mansur Yavaş’ın YSK’dan sonuç alamadıkları taktirde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracakları yönünde açıklamaları olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, “Buraya başvuruda bulunmaları seçimlerin iptali anlamına gelmez. ‘Sadece kamuoyu bunu bilsin, batı bunu bilsin diye yapıyoruz. Hatta olmazsa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz’ diyorlar. Burada tek amaç var Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tereddüt meydana getirmek” dedi.

Yavaş’ın bu itirazlardan herhangi bir sonuç alamayacağını bilmesine karşın insanları oyaladıklarını kaydeden Başkan Gökçek, amaçlarının Cumhurbaşkanlığı seçimine gölge düşürmeye yönelik olduğunu söyledi.

Başkan Gökçek konuşmasına YSK’nın kararlarına itiraz edilemeyeceğini belirterek, “Anayasanın 79’uncu maddesine göre YSK’nın aleyhine başka bir merciye başvurulamaz, bu açık hüküm” diyerek konuşmasını tamamladı.


7 Nisan 2014 Pazartesi
HABERLER / BASIN BÜLTENLERİ

Melih Gökçek'in ilk kitabı 'Sol Siyaset FETÖ İlişkileri'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Sol Siyaset ve FETÖ İlişkileri" isimli kitabı çıktı. devamı... 5.4.2017 21:42:50

Başkan Gökçek'ten SKM görevlilerine teşekkür yemeği

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine 5. kez seçilerek rekor kıran Başkan Melih Gökçek, Ankara Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) görevlileri ile AK Parti Ankara İl Teşkilatı temsilcilerine bir “teşekkür” yemeği verdi. devamı... 12.4.2014 14:51:38

YSK da 'Gökçek' dedi

Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanan Başkan Melih Gökçek, Yüksek Seçim Kurulu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerin iptalini isteyen başvurusunu ret etmesi kararını değerlendirdi. devamı... 10.4.2014 11:51:40

Başkan Gökçek Yavaş'ın iddialarına cevap verdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “CHP milletvekilleri ile CHP adayı Mansur Yavaş toplantılar yaparak, tansiyonu yüksek tutmak ve milleti sokağa dökmek istiyor” dedi. devamı... 7.4.2014 13:06:53

''Bana oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyım''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanarak, tarihi bir rekora imza atan Melih Gökçek, Adliye’den mazbatasını aldıktan sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Gökçek, “Ankara 5 kez bizi seçtiğine göre biz bu işi hak ettik. Ankaralı hizmetlerden memnun ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. devamı... 6.4.2014 01:44:38