İ.Melih Gökçek Resmi Web Sitesi | melihgokcek06@gmail.com

Haberler & Basın Açıklamaları

Gökçek'in 'Kirli Siyaset' tepkisi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Gökçek, seçim hazırlıklarını değerlendirerek, bu süreçte CHP tarafından yürütülen karalama kampanyaları ve montaj fotoğraflarla hazırlanan korsan gazeteye ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Başkan Gökçek, “CHP adayı her gün kirli siyasetten bahsediyor. Buna karşılık kirli siyaset bir tarafa en iğrenç siyaseti onlar yapıyor” dedi.

Başkan Gökçek, JW Marriott Otel’de Ankara’da seçim hazırlıklarını ve CHP’nin kirli siyasetini değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da katıldı.

Basın toplantısının başlangıcında seçim kampanyasına ilişkin kısa bir değerlendirme yapan Başkan Gökçek, “Ankara’da Sayın bakanlarım, milletvekillerim, teşkilatımla birlikte yürüttüğümüz seçim kampanyamız mükemmel geçiyor. Özellikle yapmış olduğumuz küçük ilçe mitinglerinin dahi mübalağa etmiyorum Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitinglerinden büyük olması Ankara’da bize milletimizin teveccühünü çok net olarak gösteriyor” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’ya verdiği önemi çok iyi bildiklerini kaydeden Başkan Gökçek, “Ona layık olmak için bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkan adaylarımızla birlikte olanca gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

-10 FARKLA İPİ GÖĞÜSLEYECEĞİZ

Son Ankara mitinginin Cumhuriyet tarihinin en büyük mitingi olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, arkasından Yenimahalle ve Keçiören’de Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen iki mitingin de Kılıçdaroğlu’nun Türkiye çapında yakalayamadığı bir kalabalıkla yapıldığını vurgulayarak, “Bizim semt mitinglerimizin, ilçe mitinglerimizin gücü ortada” dedi.

30 Mart akşamı Ankara’da en az 10 puan farkla ipi göğüsleyeceklerini açıklayan Başkan Gökçek, “Aradaki fark o kadar net ve açık ki seçileceğimizden ve zaferi kazanacağımızdan zerre kadar şüphemiz yok” diye konuştu.

- “KİRLİ SİYASET BİR TARAFA İĞRENÇ SİYASET YAPIYORLAR”

Başkan Gökçek, basın toplantısını şöyle sürdürdü:

“Bugünkü toplantımızın esas nedeni çirkin siyasetin, iğrenç siyasetin örneğini Cumhuriyet Halk Partililer tarafından bir metot seçilmesi… CHP adayı her gün kirli siyasetten bahsediyor. Buna karşılık kirli siyaset bir tarafa en iğrenç siyaseti onlar yapıyor. Dün Ankara polisi, savcılıktan aldığı müsadeyle Cumhuriyet Halk Partili bir meclis üyesinin İvedik’teki dükkanını resmen bastı. Orada 110 bin adet gazeteyi ele geçirdi. İşin enteresan tarafı, bu gazetenin basıldığı yer, polisin müdahale ettiği yer bir Yenimahalleli Belediye Meclis üyesine ait. Ona yardımcı olarak yanına Ankara CHP Milletvekili İzzet Çetin geliyor. Hemen büro gibi bir hale getirmek için önünde hiç resim yokken, Mansur Yavaş, CHP, Kılıçdaroğlunun resimlerini ön tarafa asıyorlar.”

- TORUNLARIMIN PSİKOLOJESİNİ DÜŞÜNÜN

Gazetedeki ağır iftiralara değinerek açıklamalarına devam eden Başkan Gökçek, bahsi geçen gazetenin ilk sayfasını göstererek, şunları söyledi:

“Mevcut olan gazetenin ön tarafından ‘İ. Melih rakı sofrasında’ diyerek, etrafında bazı kızlar ve erkekler var. Yüzleri de doğru dürüst seçilmiyor. Altına şöyle yazmışlar, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü iken size bağlı yetiştirme yurtlarında kimlerle içkili alem yaptınız? Yine sağda bir resim daha var. İçki masası arkadaşlarınız belediyenin 23. katında hangi kirli işlerin içinde’. Bu gazetenin künyesi yok. Kimin bastığı belli değil. İçinde de bir yığın yazılar var. Onlardan benim için önemli olan, benim kanser olduğum, insanlara hasta olduğum için oy vermemeleri telkin ediliyor. Ben bir aile babasıyım, benim eşim var. Eşim bu resmi gördüğü zaman, benim eşim Ankara’yı sabah akşam dolaşan birisi. Birleri bir sual sorduğunda ne hale düşeceğini düşünebiliyor musunuz? Torunlarım var. Okulda böyle bir sual sorulduğunda nasıl bir psikoloji içine girebileceklerini düşünebiliyor musunuz?”

- GAZETE HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

“Bu siyasete kirli değil iğrenç diyorum” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Gökçek, gazetenin basımından kesinlikle Mansur Yavaş ve CHP’nin haberi olduğunu vurguladı. Gazetenin içinde suç unsuru olan en az 5-6 konu bulunduğunu belirten Başkan Gökçek, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Gazeteyi çıkaranların bu iftiraların hesabını vereceğini söyleyen Başkan Gökçek, “Zannetmesinler ki Melih Gökçek zafer kazandı, bunları unutacak. Sonuna kadar bunları takip edeceğim. Kim bunu yaptıysa cezasını çekecek. Böyle iğrenç politikaya tenezzül etmek doğru bir şey değil” dedi.

- KENDİMİ BİLDİM BİLELİ AĞZIMA İÇKİ KOYMADIM

Düzmece, iftira montaj resimlerle kamuoyunda karalamaya çalışmanın iğrenç olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, şöyle konuştu:

“Kendimi bildim bileli ağzıma içki koymadım. Koysam da hiç çekinmem rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim partimize içki içen bir sürü insan oy veriyor. Kendi kişisel tercihleri. Ama yapmadığımız bir şeyden dolayı özellikle bir “Alem” intibası vermek çok çirkin çok iğrenç bir şey. Hele hele çocuk esirgeme kurumu ile bunu bağdaştırmak kadar bir alçaklık olamaz. Çok adice bir iş. Bir insan karşı tarafı karalayacaksa böyle iftira atarak, montaj yaparak doğru değil. Türkiye’de montajcılık moda oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yakasına da bu montajcılık yapıştı. Onlar da aynı mesleği meslek olarak seçmeye başladılar. Genel başkanları da kasetle gitti. Her işleri kaset montaj işi. Kendi aralarında da bunu yapıyorlar. Bize de bunu yapıyorlar. Cumhuriyet Halk Partililer bu siyasi ahlaksızlıktan vazgeçmeliler. Siyaseti temiz yapmaları lazım. Televizyona gelip tartışmaktan korkar, fellik fellik kaçar, tir tir titrer. Ondan sonra anca böyle kirli siyasetle yol almaya çalışırlar. Kınıyorum.”

- SANDIKTA EN UFAK HİLEYİ SAVCILIĞA VERECEĞİZ

Seçimlere 3 gün kaldığına dikkat çeken Başkan Gökçek, seçimlerdeki en önemli konunun sandık başında ve seçim kurullarında yapılacak hileler olduğunu vurguladı. AK Parti’nin sandık başlarında 2-3 kişiyi görevlendirdiğini belirten Başkan Gökçek, “En ufak hile hissettiğimiz anda, itiraz edeceğiz, zabta alacağız ve derhal savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Seçim hilelerinin cezasının 3-5 yıl, şiddet kullanılırsa 6 ile 10 yıl arasında hapis cezası olarak değiştiğini ve anında infaz edildiğini anımsatan Başkan Gökçek, şu bilgeleri verdi:

“Seçim kurullarında birleştirme tutanaklarını, bilgisayar başında yapan arkadaşlar var. Her seçim kurulunda 20-30 arkadaş görevli. Bu birleştirme tutanaklarında yapılan her türlü hatayı anında sandık başlarından kendimizin almış olduğu tutanaklarla mukayese edeceğiz. Bir tane eksik tutanak almayacağız. Yeni yasada tutanak verme mecburiyeti var. Hem sandık kurulu görevlisine hem müşahide. Birebir bizde bütün evraklar olacağı için seçim kurulunda da bunu rahatlıkla mukayese etme şansımız var. En ufak hatayı savcılığa vereceğiz.”

- CHP 140’TA MAKSİMUM 21 MECLİS ÜYESİ ÇIKARIR

Ankara’da yarış konusunda aslı astarı olmayan ifadeler kullanılarak, CHP’nin AK Parti ile yarıştığı izlenimi verilmeye çalışıldığını dile getiren Başkan Gökçek, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara’da 25 ilçede sadece 2 merkez, 2 taşra ilçesinde AK Parti ile yarışabildiğini vurguladı. Diğer kalan ilçelerde, AK Parti’nin bir ilçede bağımsız adayın diğerlerinde ise MHP ile yarıştığını ifade eden Başkan Gökçek, “Hodri meydan” diyerek, CHP’lilere şu çağrıda bulundu:

“Büyükşehir’in 140 meclis üyesi var. 140 içerisinde CHP 30 meclis üyesi çıkartsın, ben her türlü iddiaya varım. Maksimum 140 kişi arasında çıkaracakları meclis üyesi 21’dir. 140’ta 21’dir. 30 Mart akşamı, ‘Ya öylesine söyledi ya da gerçekten iyi biliyor’ derseniz. 30 aldılar mı kendilerini başarılı saysınlar. CHP’nin konumu budur. Şöyle bir izlenim verilmek isteniyor; MHP kendisini destekliyor, CHP ile ittifak yapıyor. 20 ilçede ben MHP ile yarışıyorum. O zaman MHP yatacak demek. Böyle bir mantık olur mu? MHP bunu kabul ediyorsa diyecek bir şey yok. Allahın izniyle açık ara kazanacağız. İnşallah çevre ilçelerinin 17’sini de alacağız.”

-KAPUSUZ: “YARGI ELBETTE GEREĞİNİ YAPACAK”

Siyasetin nezih ve aynı zamanda nezaket isteyen bir iş olduğuna dikkat çeken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ise, “Eğer temizliği nezaketi göremeyenler siyaset yapmaya kalkarlarsa, fiilen suçüstü yakalanan siyaset yapan bir arkadaşın işyerinde yakalanmış olması, hangi bahaneyi öne çıkartırlarsa çıkartsınlar suçüstü halinden kurtulmaları söz konusu değil. Yargı elbette gereğini yapacak, yakasına yapışacaktır. Ama yargı görevini yaparken ben inanıyorum ki Ankaralı hemşerilerim de bu bayağı sefil rezil tarzı, sahiplerine sandıkta en güzel cevap olarak bir karşılık vereceklerini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yeni CHP’nin bu tarzını milletin seçimlerde en güzel şekliyle cevaplandırağını belirten Kapusuz, “Ankaramızda da Büyükşehir başta olmak üzere bütün ilçelerimizde sonuç alabilecek noktada bulunuyoruz. Hatta kendileri için kale olarak gördükleri Çankaya’da bile hezimet yaşarlarsa şaşmasınlar. 25 ilçenin 23’ünde yarışta yoksunuz, seçim kazanacağınıza kamuoyunu ikna etmeye gayret sarf ediyorsunuz. 30 Mart akşamı bu sonuçları kendilerine bu toplum Ankaralılar en güzel şekliyle cevap olarak verecek” diyerek konuşmasına son verdi.

-BAŞBAKAN YARDIMCISI İŞLER: “MİLLETİMİZ OYNANAN OYUNU GÖRDÜ”

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de, 3 gün sonra herkesin seçimlerde neticeyi göreceğini belirterek, “Bu seçimler bildiğiniz gibi normal şartlarda geçen bir seçim değil. Karalama kampanyaları, kasetler, montajlar aldı başını gitti. Fakat çok şükür geldiğimiz noktada şunu görüyoruz ki, bütün bu montajdı, kasetti, iftiraydı, yalandı, bunların milletimiz nezdinde hiç itibarının olmadığını görüyoruz” dedi.

Yalan yayınlar yaparak ‘Ankara’da acaba Büyükşehir Adayımızı geri düşürebilir miyiz, seçimleri ona kaybettirebilir miyiz’ gayreti, çabası içine girildiğini anlatan İşler, “Ama ben hep şunu söyledim. Bundan sonra ne yaparlarsa yapsınlar, istedikleri şantajda, tehditte bulunsunlar, hepsi geri tepiyor, bir sonuç alamayacaklar. Milletimiz oynanan oyunu gördü” diye konuştu.

-“SEÇİMLER İSTİKLAL MÜCADELESİ”

Başkan Gökçek daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Reuters Haber Ajansı’nın yerel seçimlerin genel seçimlere dönüştüğü yönündeki sorusuna ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Evet, bu seçim bir genel seçim hüviyetine bürünmüştür. Bu seçim özetle yeniden Türkiye’nin istiklal mücadelesi haline gelmiştir, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a karşı milletin teveccühü mitinglerde görülmüştür. Beni 4 sefer neden seçtilerse beşinci sefer de onun için seçecektir. Beni istemeyenler varsa onların da tercihi ortadadır. İstememelerinden dolayı ben de ondan vazgeçecek değilim. Onları da istemeyen daha çok olduğu için beni seçiyorlar.”

Başkan Gökçek, kendisinin yaptığı suikast değerlendirmesi ve CHP adayı Mansur Yavaş’ın 100 kişinin Ankara dışından silahlı bir şekilde getirilerek seçim gününü provoke edeceği yönündeki iddiası ile ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi:

-“101 DEĞİL, 99 DEĞİL, 100 KİŞİ”

“Benim bu yapmış olduğum açıklamalardan sonra ki ben bunu bugüne kadar siyasal tecrübelerime istinaden ve genel anlamdaki dünyadaki tatbikatlara dayanarak söylediğim sözdür; suikast endişesi ve bu konuda da sağdan soldan aldığımız duyumlar neticesindedir ve insanları tedbire itecek bir olaydır. Somut olarak Ali-Veli’nin yapacağı bir iş olsa gider ihbar ederim. Ama Mansur Yavaş’ın iddiası somuttur; 100 kişi geliyor, 101 değil, 99 değil, 100 kişi geliyor, sayılar belli, nereden geleceği, nasıl geleceği belli, demek ki biliyor bildiği anda ihbar etmiyorsa, suç işliyor, yok bilmiyor da öyle söylüyorsa yalan söylüyor. O zaman yalancı konumuna düşüyor, onu ona soracaksınız, madem ki 100 tane olduğunu biliyor, kişi olarak da adet olarak da nereden geleceğini biliyor, kimler olduğunu biliyor, neden polise müracaat etmiyor? Polis benim dediklerimi dikkate almıyor diyor, dün polis dikkat ederseniz açıklama yaptı ve yalanladı, kendisine yazılı olarak bildirdikleri hususlar da medyaya intikal etti, olay bu.”


27 Mart 2014 Perşembe
HABERLER / BASIN BÜLTENLERİ

Melih Gökçek'in ilk kitabı 'Sol Siyaset FETÖ İlişkileri'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Sol Siyaset ve FETÖ İlişkileri" isimli kitabı çıktı. devamı... 5.4.2017 21:42:50

Başkan Gökçek'ten SKM görevlilerine teşekkür yemeği

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine 5. kez seçilerek rekor kıran Başkan Melih Gökçek, Ankara Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) görevlileri ile AK Parti Ankara İl Teşkilatı temsilcilerine bir “teşekkür” yemeği verdi. devamı... 12.4.2014 14:51:38

YSK da 'Gökçek' dedi

Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanan Başkan Melih Gökçek, Yüksek Seçim Kurulu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerin iptalini isteyen başvurusunu ret etmesi kararını değerlendirdi. devamı... 10.4.2014 11:51:40

Başkan Gökçek Yavaş'ın iddialarına cevap verdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “CHP milletvekilleri ile CHP adayı Mansur Yavaş toplantılar yaparak, tansiyonu yüksek tutmak ve milleti sokağa dökmek istiyor” dedi. devamı... 7.4.2014 13:06:53

''Bana oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyım''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanarak, tarihi bir rekora imza atan Melih Gökçek, Adliye’den mazbatasını aldıktan sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Gökçek, “Ankara 5 kez bizi seçtiğine göre biz bu işi hak ettik. Ankaralı hizmetlerden memnun ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. devamı... 6.4.2014 01:44:38