İ.Melih Gökçek Resmi Web Sitesi | melihgokcek06@gmail.com

Yapılanlar

Çocuklara Yönelik Hizmetler

  Her çocuk bizim için özeldir. Geleceğe gülümseyerek bakan çocuklar yetiştirmek her yetişkin bireyin asli görevidir.
ÇOCUK KULÜPLERİ

Çocuklar gönüllerince eğlensin ve öğrensin istedik.
Şimdi oyun zamanı, şimdi eğlenerek öğrenme zamanı dedik.

Ankara da bulunan 21 adet çocuk kulübünden bugüne kadar 907.142 çocuk faydalandı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi başkentli her çocuğun eşit şartlarda büyümesi amacıyla hizmet veren kulüplerde, üyelerin küçük yaşta olumlu alışkanlıklar kazanmaları, sosyal ve kültürel gelişimlerini olumlu yönde geliştirmeleri ve organize suç grupları tarafından istismar edilmemeleri için çalışıyor.
Her birinden binlerce çocuğun faydalandığı kulüplerde çocuklar, boş vakitlerini değerlendirirken, oyun salonlarında gönüllerince eğleniyor, spor aktivitelerinden yararlanıyor ve çeşitli alanlarda açılmış eğitim amaçlı kurslara katılıyorlar.
Ailelerin güvenle çocuklarını emanet ettiği merkezlerde uzman eğiticiler, üyelerin taleplerini de göz önünde bulundurarak, müze gezilerinden yeşil alan etkinliklerine, sanat atölyelerinden spor turnuvalarına kadar pek çok etkinlik düzenliyorlar. Kişisel gelişime büyük katkı sunan etkinlikler aynı zamanda çocukların ve gençlerin ev de ya da sağlıksız ortamlarda vakit geçirmesine engel oluyor.

ÇOCUKÇA DERGİSİ
Çocuklar tarafından hazırlanan “Çocukça Dergisi” çocukların sosyal kültürel gelişimine katkı sağlıyor.
Çocukça Dergisi bir Çocuk Meclisi yayını olup, çocukların sosyal kültürel hayatına destek veriyor. 23 Nisan 1995 yılında yayına başlayan dergi bugüne kadar 66 sayı çıkararak Çocuk Meclisi’nin başarılı bir projesi olarak devam ediyor.

BAŞARILI ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ YAZ TATİLİ (AKÇAY)

“Başarı Sizden Tatil Bizden”
Şehit ve dar gelirli ailelerin çocukları başta olmak üzere, takdir ve teşekkür alan çocukları ücretsiz olarak yaz tatiline gönderiyoruz. Bugüne kadar 33.533 başarılı çocuk Akçay Yaz Tatilinden faydalandı.
Beş yıldızlı otel konforunda hizmet veren Altınoluk’taki yaz kampı, her yıl yeni konuklarını ağırlıyor. Okullarında başarılı olarak takdir veya teşekkür alan İlköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıfı bitiren, maddi imkânı müsait olmayan öğrencilere “Başarı Sizden Tatil Bizden” sloganıyla Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde birer haftalık gruplar halinde ücretsiz tatil yapma imkânı sağlanıyor.
Her akşam çeşitli etkinliklerin de düzenlendiği kampta, tatilcilerin eğlenmeleri için her türlü ayrıntı düşünülüyor. Dev havuzu, amfi tiyatrosu, spor salonları ile dikkat çeken kampta, misafirler doğa ile iç içe hem tatil yapma imkânı buluyor, hem de eğitmenler eşliğinde basketbol, voleybol, satranç, masa tenisi gibi sportif faaliyetlere katılabiliyorlar.

ÇOCUK TİYATROSU

Sanatı çocukla buluşturduk ve hayal dünyalarına yepyeni ufuklar açtık.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Tiyatrosunda, çocukların gelişimine katkı sağlamak ve tiyatro sevgisi aşılamak amacıyla,  bugüne kadar, 7-14 yaş arası 6.140 çocuğa tiyatro kursu verildi.
Ayrıca Gezici Çocuk Tiyatrosu ile Türkiye’nin her yöresinde gösteri düzenleyerek bugüne kadar 200.000 km yol kat etti.

ÇOCUKLARA OYUNCAK DAĞITIMI

Çocuklar için bayramın en büyük heyecanı; şeker ve hediyelerdir. Biz her çocuğumuz bu heyecan ve mutluluğu yaşasın istedik.
Ankara Büyükşehir Belediyesi bayramlarda dağıttığı binlerce top ve oyuncak ile çocukları sevindirmeye devam ediyor.

SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLAR MERKEZİ

Çocuklarımızı sokaktan kurtarıp, onlara yeni bir hayatın kapılarını açtık.
Her çocuğumuzla birebir ilgilenerek eğitim ve sosyal-kültürel hayatlarına destek verdik. Ankara Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de bir ilk olarak sokakta çalışan çocukları, yeniden hayata kazandırmak, eğitimlerine devam etmelerini sağlamak amacıyla; Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’ni açtı. Resmi rakamlara göre bu merkez kurulmadan önce sokakta çalışan çocuk sayısı yaklaşık 5000 civarında iken bugün bu sayı 915’e düşürüldü. Ayrıca Ankara, çocuk suçluluğu konusunda büyükşehirler arasında en alt sıralarda yer alıyor.

DÜNYA ÇOCUK OYUNLARI

Dünya’nın dört bir yanından gelen sporcu çocukları Ankara da buluşturduk.
24 Nisan – 1 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Dünya Çocuk Oyunları” müsabakalarıyla uluslar arası başarılı bir organizasyona ev sahipliği yapıldı. Dünya Çocuk Oyunları Müsabakalarında 14 branşta 90 ülkeden 3.000 sporcuyu ağırlandı.

OKULLARA GELENEKSEL ÇOCUK OYUN ÇİZİMİ

Haydi çocuklar! Şimdi hep beraber oyun zamanı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyeciliğin gereği olarak, unutulmaya yüz tutmuş değerleri koruyor ve yeni nesillere ulaşmasını sağlıyor. Bu amaçla okul bahçelerine çeşitli oyunlar çizildi ve çizimlerle belirlenen alanlar sayesinde geleneksel çocuk oyunlarının yeni nesillere de aktarılması amaçlanıyor.
Bugüne kadar 593 okul bahçesine 15 çeşit Geleneksel Çocuk Oyunları Çizimi yapıldı. Okul bahçelerine çizilen oyunlar şunlardır:
Tombik ve Mendil Kapmaca, Yakar Top, Yağ Satarım Bal Satarım, Sek Sek, Üç Taş, Yılan Sek Sek, Sürüklemeli Sek Sek, Köşe Kapmaca, Onlu Sek Sek, Çoklu Sek Sek, Pusula, Denge Oyunu, Labirent, Hareket Dizini Oyun Gurubudur.
Ankara Büyükşehir Belediyesi geçmişte kalan bu oyunları çocuklara öğretmenin yanı sıra bu oyunlarla çocukların yetenek ve becerilerini geliştirmelerine katkı sağlıyor.


ÇOCUK MECLİSİ

Çocuklara dair alınan tüm kararlarda, artık onlarda söz sahibi!
Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi, Türkiye’de kendine ait binası olan tek çocuk meclisidir. Bugüne kadar 2.490 meclis üyesi çocuk, gelecekleriyle ilgili kararlarda söz sahibi oldu.

FEZA GÜRSEY BİLİM MERKEZİ

Meraklı çocukları bilimin ışığında aydınlatıyoruz.
Feza Gürsey Bilim Merkezi’nde deneylerle maddenin hallerinden elektrik enerjisine, göz yanılgısından sıcak hava balonuna kadar birçok konu hem uygulamalı hem de teorik olarak çocuklara eğlenceli yoldan aktarılıyor.

Günlük ortalama 500 – 700 kişinin ziyaret ettiği Feza Gürsey Bilim Merkezi’ni bugüne kadar 1 milyon’un üzerinde kişi ziyaret ediyor. Okul olarak ziyaret etmek isteyenler için ulaşım; EGO otobüsleri ile ücretsiz sağlanıyor. Ücretsiz EGO servislerinden 2000 – 2013 yılları arasında 1.300.000 öğrenci faydalandı. 

TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ

Her yıl; yıl sayısı kadar çocuğumuzu sünnet ettirdik.
1999 yılından her yıl; yıl sayısı kadar çocuk Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sünnet ettiriliyor. Bugüne kadar toplam 24.289 çocuk sünnet ettirildi.

HABERLER / BASIN BÜLTENLERİ

Melih Gökçek'in ilk kitabı 'Sol Siyaset FETÖ İlişkileri'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Sol Siyaset ve FETÖ İlişkileri" isimli kitabı çıktı. devamı... 5.4.2017 21:42:50

Başkan Gökçek'ten SKM görevlilerine teşekkür yemeği

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine 5. kez seçilerek rekor kıran Başkan Melih Gökçek, Ankara Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) görevlileri ile AK Parti Ankara İl Teşkilatı temsilcilerine bir “teşekkür” yemeği verdi. devamı... 12.4.2014 14:51:38

YSK da 'Gökçek' dedi

Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanan Başkan Melih Gökçek, Yüksek Seçim Kurulu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerin iptalini isteyen başvurusunu ret etmesi kararını değerlendirdi. devamı... 10.4.2014 11:51:40

Başkan Gökçek Yavaş'ın iddialarına cevap verdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “CHP milletvekilleri ile CHP adayı Mansur Yavaş toplantılar yaparak, tansiyonu yüksek tutmak ve milleti sokağa dökmek istiyor” dedi. devamı... 7.4.2014 13:06:53

''Bana oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyım''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanarak, tarihi bir rekora imza atan Melih Gökçek, Adliye’den mazbatasını aldıktan sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Gökçek, “Ankara 5 kez bizi seçtiğine göre biz bu işi hak ettik. Ankaralı hizmetlerden memnun ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. devamı... 6.4.2014 01:44:38