İ.Melih Gökçek Resmi Web Sitesi | melihgokcek06@gmail.com

Yapılanlar

Engellilere Yönelik Hizmetler

  Dünya ya gelen her insanın evrenin tüm olanaklarından faydalanma hakkı vardır. Biz sadece buna vesile ve aracı oluruz.
Çevreyi toplumun tüm bireylerine uygun koşullarda yaşanabilir kılmaya çalışıyor; günlük yaşam içinde hayatınızı kolaylaştırmak, sizlere ekonomik özgürlüğünüzü kazanmanız için olanaklar sunuyoruz.

ENGELLİLER LOKALİ
Biz istiyoruz ki yaşamın tadını birlikte keyifle çıkaralım. Zorlukları beraberce aşalım.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ‘Engelliler Lokali’, Eryaman Aile Yaşam Merkezi, Planet Aile Yaşam Merkezi, Pursaklar Aile Yaşam Merkezi ve Çubuk Aile Yaşam Merkezinde bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ‘Engelliler Lokalinde kurslar ve sosyal faaliyetlerden bugüne kadar 26.213 engelli üye faydalandı.

SİMİT CAMEKÂNLARI
1998 yılından itibaren engellilerin sosyal hayata katılımlarını teşvik etmek, ekonomik açıdan desteklemek maksadıyla; her yıl başvuruda bulunana engelliler arasında kura yöntemiyle bugüne kadar 5.275 engelli bireye simit camekânı verildi.

ASANSÖRLÜ ARAÇ
Ankara Büyükşehir Belediyesi 24 adet asansörlü araçla, engellilere evlerinden gitmek istedikleri yere ulaşım hizmeti  veriyoruz. Bugüne kadar bu hizmetten 82.861 engelli birey faydalandı.

ENGELLİLERE EVİNDE TEMİZLİK HİZMETİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Hizmet Merkezi, üye olan engellilere evlerinde temizlik hizmeti vermektedir. Bugüne kadar 122.268 engelliye evlerinde temizlik hizmeti verildi.

EVDE BAKIM VE ONARIM HİZMETLERİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Hizmet Merkezi, üye olan engellilere evlerinde bakım ve onarım hizmeti veriyor. Bugüne kadar 8.814 engelli, evlerinde bakım ve onarım hizmetinden faydalandı.

SAĞLIK HİZMETİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Hizmet Merkezi, üye olan engellilere evlerinde sağlık hizmeti veriyor. Bugüne kadar 31.532 engelli evlerinde sağlık hizmetinden faydalandı.

PSİKO-SOSYAL DESTEK HİZMETİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Hizmet Merkezi, üye olan engellilere merkezimizde ve evlerinde psiko-sosyal destek hizmeti veriyor. Bugüne kadar 27.587 engelli, Engelliler Hizmet Merkezinde ve evlerinde psiko-sosyal destek hizmetinden faydalandı.

FİZYO-TERAPİ HİZMETİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Hizmet Merkezi, üye olan engellilere vermiş olduğu fizyoterapi hizmetinden bugüne kadar 27.081 engelli vatandaş, fizyoterapi hizmetinden faydalandı.

RAMPALI VE SESLİ ÖZEL OTOBÜSLER
Ankara da engellilere yönelik donanımlara sahip 470 adet “rampalı ve sesli özel otobüs” bulunuyor.

İNDİRİMLİ VE ÜCRETSİZ OTOBÜS HİZMETİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi; engelli bireylerin, engellilik durumuna göre indirimli ya da ücretsiz olarak toplu taşıma hizmetinde faydalanmasını sağlanıyor. Bugüne kadar 23.639 engelli vatandaş ücretsiz, 19.285 engelli vatandaş ise indirimli olarak faydalandı. 

AKILLI DURAKLAR

Engelliler için Ankara genelinde 100 adet ‘Akıllı Durak’ bulunuyor. Bu duraklarda görme engelliler için breli alfabesi ile yazılmış panolar, sesli uyarı sistemi gibi uygulamalar yer alıyor.

ENGELLİLERE YAZ TATİLİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Engelliler Hizmet Merkezi’ne üye olan engelliler her yıl ücretsiz olarak Akçay’da bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisine gönderiliyor.
Akçay Tatil Kampından bugüne kadar 1.669 engelli faydalandı.

ENGELLİ OKULLARINA ÜCRETSİZ YEMEK YARDIMI
Ankara’da bulunan 38 adet engelli okulunda, günlük 4.000 öğrenciye ücretsiz yemek hizmeti veriliyor.

ENGELLİLER EĞİTİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ
Türkiye de ilk Görme Engelli İnternet Kafe Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından açıldı.
Beşevler Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezinde, sesli kütüphane, bilgilerin Braille alfabesiyle dokümantasyonu vb. hizmetlerden bugüne kadar 5.524 kişi faydalandı.

ENGELLİLER TİCARET MERKEZİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Bahçelievler semtinde kurulan Engelliler Ticaret Merkezi’nde engelli vatandaşların ticaret hayatında aktif olmaları sağlanırken; elektrik, su, kira v.b giderleri ise Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

ENGELLİLERE MALZEME YARDIMI
Ankara Büyükşehir Belediyesi, engellilere, yardımcı malzemeler, işitme cihazı, konuşan saat, beyaz baston, koltuk değneği, hasta bezi v.b gibi destekler sağlıyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar 9.694 engelli vatandaşa ‘Hasta Bezi Yardımı’ yapıldı.

ENGELLİLER İÇİN ŞEHİR DÜZENLEMELERİ
Engelliler için şehir düzenlemeleri yaparak onların rahatça ve tek başına dışarı çıkabilmelerini sağlıyoruz. Amacımız engelli kardeşlerimizle birlikte tüm farklılıkları ortadan kaldırarak, birlikte yaşamanın keyfine varmaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için; alt geçitler, üst geçitler, Metro ve Ankaray'da engellilerin kullanımına yönelik 55 adet “engelli asansörü” yapıldı.

Görme engelliler için caddelere yaklaşık 120 km’lik “iz çalışması”; tekerlikli ve akülü araç kullanan engelliler için kaldırımlara 1500 adet ‘rampa’;. 206 adet kavşağa, sese duyarlı akustik yaya sinyal verici yaya geçidi cihazı engellilerin hizmetine sunuldu..
HABERLER / BASIN BÜLTENLERİ

Melih Gökçek'in ilk kitabı 'Sol Siyaset FETÖ İlişkileri'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Sol Siyaset ve FETÖ İlişkileri" isimli kitabı çıktı. devamı... 5.4.2017 21:42:50

Başkan Gökçek'ten SKM görevlilerine teşekkür yemeği

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine 5. kez seçilerek rekor kıran Başkan Melih Gökçek, Ankara Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) görevlileri ile AK Parti Ankara İl Teşkilatı temsilcilerine bir “teşekkür” yemeği verdi. devamı... 12.4.2014 14:51:38

YSK da 'Gökçek' dedi

Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanan Başkan Melih Gökçek, Yüksek Seçim Kurulu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerin iptalini isteyen başvurusunu ret etmesi kararını değerlendirdi. devamı... 10.4.2014 11:51:40

Başkan Gökçek Yavaş'ın iddialarına cevap verdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “CHP milletvekilleri ile CHP adayı Mansur Yavaş toplantılar yaparak, tansiyonu yüksek tutmak ve milleti sokağa dökmek istiyor” dedi. devamı... 7.4.2014 13:06:53

''Bana oy veren vermeyen herkesin belediye başkanıyım''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazanarak, tarihi bir rekora imza atan Melih Gökçek, Adliye’den mazbatasını aldıktan sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Gökçek, “Ankara 5 kez bizi seçtiğine göre biz bu işi hak ettik. Ankaralı hizmetlerden memnun ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. devamı... 6.4.2014 01:44:38